تلنگر
تلنگری از جنس ایرانی ، بی حاشیه و بی تعارف
مدیریت

در حدود 1400 سال پیش ، آنگاه که در جوامع اجتماعی «حق» تعریف متفاوتی با اکنون داشت ، آنگاه که زن هیچ حقی در زندگی خود نداشت و هرزگی در بزرگان یک حکومت  امری کاملاً عادی بود ، هیچ کس حق این را نداشت که حتی حرفی بر خلاف حکومت خود بزند چرا که نه تنها جان خود بلکه جان اطرافیان خود را نیز به خطر می انداخت و آنکس که ثروت بیشتری داشت طبیعتاً از حق بیشتری هم برخوردار می بود و ...

در آن زمان که برده داری آن هم از جنس مونث که علاوه بر خدمتگذار برای روابط جنسی هم استفاده میشدند بسیار مرسوم بود ، حق همیشه با ارباب بود و بس و کمتر کسی به یاد خدا و اهل بیت آن بود...

در آن زمان بعد از سالها جنگ میان حسین (ع) و معاویه و کشو قوس های سیاسی با یزید(بعد از مرگ معاویه) ، از آنجا که امام حسین (ع) حاضر به بیعت با یزید نشد ، هزاران نامه از طرف مردم کوفه به وی ارسال شد و حسین (ع) را به شهر کوفه دعوت کردند و وعده ی بیعت با امام را دادند.آن حضرت نیز مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد و با تمام اعضای خانواده ی خود و سپاهی کوچک راهی شهر کوفه شد.

در میانه ی راه ، نزدیک شهر کوفه وقتی خبر کشته شدن مسلم و پیمان شکنی مردم کوفه را به حضرت دادند ، حسین (ع) تصمیم گرفت که به راه خود ادامه دهد ، اگرچه میدانست سپاه عظیم یزید (نزدیک به سی هزار نفر) در انتظار اوست و مرگ خود و خانوداه اش حتمی است...

امام بود و تنها 72 تن از یارانش...

تصمیم حسین (ع) تصمیمی در برابر ظلم بود ، تصمیمی در برابر زور گویی ، حتی اگر به قیمت خون خودش و تک تک اعضای خانواده اش تمام می شد...

او بر تمام عالم درس آزادگی و مردانگی داد ، او یاد داد که هرگز در مقابل ظلم زانو خم نکنیم و حق خود را به هر قیمتی شده بگیریم...

او یاد داد که اگر در راه خدا و حق خود و جامعه ایستادگی کنیم ، حتی اگر به فجیع ترین حد ممکن هم کشته شویم ، یادمان و افکارمان زنده خواهد ماند و سربلند این دیار فانی را ترک خواهیم کرد...

واقعه عاشورا هر لحظه اش درسی است برای تمام عالمیان...

بر حسین (ع) ظلم بسیار شد ، امام مظلوم واقع شد اما به هیچ وجه مظلوم نماند...

باشد که تلنگری از جنس حسین (ع) بر دلهایمان بزنیم...

 

امام حسین (ع):

اگر دین ندارید ، لااقل آزاده باشید.

 

[ دوشنبه ۱٤ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ] [ مهرداد ]

 

با عرض تسلیئت خدمت سوگواران و عزاداران حسینی...

دکتر علی شریعتی:

" حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود.افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

از هنگامی که به جای شیعه علی (ع) بودن و از هنگامی که به‌جای شیعه حسین (ع) بودن و شیعه زینب (س) بودن، یعنی «پیرو شهیدان بودن»، «زنان و مردان ما» عزادار شهیدان شده‌اند و بس، در عزای همیشگی مانده‌ایم! "

 

عزاداری برای سالار شهیدان بس ارزنده و بسی گرانمایه است به شرطی که عزادار دردهای تنش نباشیم،افکار امام حسین (ع) و هدفش و آنچه که او را وا داشت تا قیامی اینچنین کند و خانواده و جگر گوشه هایش را فدای اسلام،آزادی و آزادی خواهی کند را درک کنیم...

من در این ایام بیشتر برای خود سوگوارم و به حال خود گریه میکنم،به حال جامعه ام،به حال کشورم...

از ایران و ایرانی که چیزی نمانده...

رودهایمان خشک شد . خاکمان به خونهای ناحق ریخته شده ، آمیخته است...

دینمان هم به افکار منحرف آلوده است...

از آنچه که پیشوایم خود و تمام اعضای خانواده خود را قربانیش کرد،چه مانده جز ...

بیشرین فروش لوازم آرایش و ژل و تافت و کوفت و زهر مار در این شبهاست!

مستهجن ترین تیپ ها (چه دختر چه پسر) در این شبها به نزول اجلال میرسند،گویا 10 شب محرم مسابقه Fashion است و شهوتگرایی...

تقصیر ما نیست،تقصیر حکومت هم نیست،آزادی در کشور ما موج میزند و اساتید برجسته همیشه در فلسفه ی قیام امام حسین سخنرانی می کنند و اصلاً اعمال بزرگان حکومت ، خود سرلوحه ی جوانان حسینی است...

اگرچه خدا بخشنده و بزرگوار است و شاید از این همه غفلت و جاهلیت چشم پوشی کند ، اما جواب نسل آینده را که می دهد؟! جواب خونهای ریخته شده در روز عاشورا چه میشود؟

کاش میشد با تلنگری از خواب غفلت برخیزیم...

التماس دعا برای خودم و جامعه اسلامیمان...

 

[ دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مهرداد ]

چندی پیش مطالب زیادی در رسانه ها مبنی بر "فاحشه خانه"خواندن سینمای ایران توسط یکی از کارگردانان همین سینما منتشر شد...

موضوع از این قرار بود:

«علی سرتیپی» تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس از مذاکره با «آنجلینا جولی» بازیگر هالیوودی برای ایفای نقش در فیلمی ایرانی خبر داد و گفت: حدود ۱۰ روز است که با رابرت آفر و کی‌یر کاسینس‌کی مدیر برنامه‌های «آنجلینا جولی» وارد مذاکره شدیم که در صورت توافق ایشان و وزارت ارشاد خانم انجلینا جولی در فیلمی که از منتشر کردن نامش خودداری کردند بازی کند...

در راستای همین خبر شاهد یک اتفاق جالب و تاسف بار شدیم!!

فرج الله سلحشور که سابقه زیادی در سینمای ایران و فرهنگی و اسلامی دارند در پاسخ به خبر ورود آنجلینا جولی به ایران گفت:

"آمدن آنجلینا جولی به ایران اتفاق خوبی است برای سینمایی که «فاحشه‌خانه» است. این سینما باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین‌ المللی بیاورد."

(به نقل از آزادی بیان)

"این کارگردان همچنین در این مصاحبه گفت: «خانواده سینما صهیونیستی و هالیوودی است و باید اذعان کرد که سینمای ایران برای ایران نیست.  وقتی آثار مستهجن در سینمای ایران ملاک، معیار و فراگیر می‌شود تماشاگر خاص خود را نیز خواهد داشت، سینما مال ما نیست و ما دچار اشتباه هستیم و فیلم هایی مثل توبه نصوح، یوسف(ع) و حضرت محمد(ص) اندکی از فیلم های سینمای دنیا و ایران را شامل می شودکه به مقوله اسلام و جامعه دینی می پردازد.»

وی با صهیونیستی خواندن بدنه سینمای ایران مدعی شد: «اگر در این سینما آثار مستهجن ساخته شود جای تعجب ندارد، از سینمایی که هدایت آن را بنگاه‌های صهیونیسیت در اختیار دارد و خط و ربط آن توسط آنها داده می‌شود بیش از این نیز انتظار نمی‌رود.»

انتشار این سخنان، بازتاب وسیعی در فضای مجازی و سینمای ایران داشت، یک منتقد سینما در فیس بوک خود خطاب به این کارگردان سینمای جمهوری اسلامی نوشت: اگر سینمای ایران فاحشه خانه است شما به عنوان یکی از کارگزارانش چکاره هستید؟!

روز گذشته نیز پنج بازیگر  زن سینمای ایران در نامه سرگشاده ای به سلحشور نوشتند حال که سینمای ایران فاحشه خانه است شما نیز این سینما را رها کنید و به کسب و کار دیگری مشغول شوید بلکه رستگار شوید.

ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری در این نامه سرگشاده نوشته اند: «جناب آقای سلحشور، از اینکه می‌بینیم آن همه پرداختن به زوایای نورانی زندگی پیامبران و سرمشق قرار دادن منش ایشان تاثیری در کلامتان نداشته، و در نهایت شهرتتان را از نفرت‌پراکنی و بی‌ادبی در برابر هم‌نوعانتان به دست آورده‌اید، بسیار متاسفیم. ای کاش لطف کنید سینمایی را که خجالت می‌کشیم بگوییم شما را یاد کجا می‌اندازد به حال خود رها کنید، شاید که رستگار شوید و آرامش و صلح و محبت به وجدان نگرانتان بازگردد.»

داوود رشیدی رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران نیز با تقبیح سخنان فرج الله سلحشور گفت این توهین وی به بازیگران زن سینمای ایران در جلسه آتی شورای دبیران انجمن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در همین حال بسیاری از بازیگران زن سینمای ایران از جمله رویا تیموریان، سخنان این کارگردان ارزشی سینمای جمهوری اسلامی را توهین آمیز و نفرت برانگیز خوانده و آن را محکوم کردند.

فرج الله سلحشور کار سینمایی خود را با بازی در فیلم توبه نصوح محسن مخلمباف که در آن زمان از حامیان جمهوری اسلامی بود، آغاز کرد. وی متولد ۱۳۳۱ در قزوین است، پیش از انقلاب با انجمن حجتیه و هیئت موتلفه اسلامی که از گروههای افراطی اسلامی بودند ارتباط داشت و همچنین با برخی از بازاریان که بعدها از کارگزاران رژیم، دادستانی و وزارت اطلاعات شدند ارتباط نزدیکی داشت.

پس از انقلاب نخست به کمیته انقلاب اسلامی پیوست و با همراهی محسن مخملباف، مرتضی آوینی و قیصر امین پور و سایر همفکرانش در  ابتدای دهه شصت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را که فعالیت اصلی ش مقابله فرهنگی و تبلیغاتی با نیروهای مخالف رژیم بود، بنا نهاد.

وی سپس به همراهی حبیب الله کاسه ساز انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس را بنا نهاد و پس از شکل گیری خانه سینما نیز از بانیان انجمن هنرمندان مسلمان بود.

فرج الله سلحشور که در عرصه سینما و تلویزیون هیچ گاه توجه منتقدان را جلب نکرده بود در طی سه دهه گذشته از سینماگران مورد حمایت معاونت سینمایی وزارت ارشاد بوده است، آخرین کار وی مجموعه حضرت یوسف بود که با تقدیر آیت ا... خامنه ای روبرو شد. پس از آن نویسنده اصلی مجموعه از وی به اتهام دزدی شکایت کرد و در نهایت دادگاه وی را مجرم شناخت و به سه سال زندان و جریمه نقدی به مبلغ یک میلیارد و نیم محکوم کرد که این حکم هیچ گاه به اجرا درنیامد و پس از آن نیز خبری در این باره منتشر نشد.

به دنبال سخنان اخیر سلحشور و واکنش سینماگران وی امروز مدعی شد که رسانه ها سخنان وی را خوب نفهمیده اند و منظورش از فاحشه خانه سینمای ایران نبوده است.

وی در گفتگو با فارس گفت: «منظور من این بود که آوردن یک بازیگر هرزه خارجی، پایین آوردن شأن سینمای ایران و بازیگران زن است.» سلحشور در حالی آنجلینا جولی را «بازیگر هرزه» خوانده است که این بازیگر به دلیل فعالیت های بشردوستانه ش مشهور است، آنجلینا جولی که سفیر حسن نیت کمیسریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل است، به عنوان یکی از بازیگران مقید به ارزشهای اخلاقی رایج شناخته می شود و از جمله در جلب حمایت برای کمک به قحطی زدگان دارفور نقش بسزایی ایفاء کرد.

خانم جولی برای فعالیت های درخشانش در زمینه حقوق بشر جوایز بسیاری را از مجامع بین المللی از جمله انجمن خبرنگاران سازمان ملل متحد دریافت کرده است که به عنوان اولین شهروند جهانی جایزه این انجمن به وی تعلق گرفت."


زبان قاصر و واژگان ابترند...

چه بگوییم؟

وقتی سردمداران یک نهاد فرهنگی که در انسجام خانواده ایرانی نقش اساسی دارد،این چنین به بنیان این رسانه ملی توهین میکنند و بدون واهمه اظهار نظر میکنند دیگر چه توقعی از رسانه های خارجی و امثال فارسی 1 میتوان داشت؟!

اگرچه ما، کارگردانان و بازیگران و هنرمندان این عرصه را با این سخنان نا موزون هماهنگ نمی دانیم و همه را به یک چشم نمی بینم و اصطلاحاً تر و خشک را باهم نمی سوزانیم ، اما واقعاً چه چیز باعث شد که سینما اینطور مورد غضب آقای سلحشور قرار گیرد؟

تلنگر یک بهانه برای به خود آمدن است،کاش شاهد یک تلنگر سینمایی باشیم...

 

[ شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۳:۳۳ ‎ب.ظ ] [ مهرداد ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و درود خدمت دوستان عزیز... هدف از ایجاد این وبلاگ بحث و بررسی اتفاقات پیرامون ما در جامعه ی اجتماعی و سیاسی داخلی و خارجی،فارغ از هر دین و مذهب و فرقه میباشد. در این وبلاگ هیچ قضاوت قطعی نمی شود،تمامی بحوث و نقطه نظرات با رعایت اصول اخلاقی،بی طرف،بدون حاشیه،کاملاً آزاد و اصطلاحاً رک و راست و در فضایی کاملاً دوستانه صورت میگیرد.اتفاقاتی که در اطراف ما در حال وقوع است اما ما از آنها غافلیم و تلنگری لازمه تا از خواب غفلت پاشیم. فقط یادمون باشه،قبل از همه ی این حرفا،اول یه تلنگر به ذهن خودمون بزنیم... با امید همکاری شما دوستان گرامی،بدرود... مدیریت وبلاگ
امکانات وب
RSS Feed
در اين وبلاگ
در كل اينترنت


بک لینک فا