سینما یا فاحشه خانه!!

چندی پیش مطالب زیادی در رسانه ها مبنی بر "فاحشه خانه"خواندن سینمای ایران توسط یکی از کارگردانان همین سینما منتشر شد...

موضوع از این قرار بود:

«علی سرتیپی» تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس از مذاکره با «آنجلینا جولی» بازیگر هالیوودی برای ایفای نقش در فیلمی ایرانی خبر داد و گفت: حدود ۱۰ روز است که با رابرت آفر و کی‌یر کاسینس‌کی مدیر برنامه‌های «آنجلینا جولی» وارد مذاکره شدیم که در صورت توافق ایشان و وزارت ارشاد خانم انجلینا جولی در فیلمی که از منتشر کردن نامش خودداری کردند بازی کند...

در راستای همین خبر شاهد یک اتفاق جالب و تاسف بار شدیم!!

فرج الله سلحشور که سابقه زیادی در سینمای ایران و فرهنگی و اسلامی دارند در پاسخ به خبر ورود آنجلینا جولی به ایران گفت:

"آمدن آنجلینا جولی به ایران اتفاق خوبی است برای سینمایی که «فاحشه‌خانه» است. این سینما باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین‌ المللی بیاورد."

(به نقل از آزادی بیان)

"این کارگردان همچنین در این مصاحبه گفت: «خانواده سینما صهیونیستی و هالیوودی است و باید اذعان کرد که سینمای ایران برای ایران نیست.  وقتی آثار مستهجن در سینمای ایران ملاک، معیار و فراگیر می‌شود تماشاگر خاص خود را نیز خواهد داشت، سینما مال ما نیست و ما دچار اشتباه هستیم و فیلم هایی مثل توبه نصوح، یوسف(ع) و حضرت محمد(ص) اندکی از فیلم های سینمای دنیا و ایران را شامل می شودکه به مقوله اسلام و جامعه دینی می پردازد.»

وی با صهیونیستی خواندن بدنه سینمای ایران مدعی شد: «اگر در این سینما آثار مستهجن ساخته شود جای تعجب ندارد، از سینمایی که هدایت آن را بنگاه‌های صهیونیسیت در اختیار دارد و خط و ربط آن توسط آنها داده می‌شود بیش از این نیز انتظار نمی‌رود.»

انتشار این سخنان، بازتاب وسیعی در فضای مجازی و سینمای ایران داشت، یک منتقد سینما در فیس بوک خود خطاب به این کارگردان سینمای جمهوری اسلامی نوشت: اگر سینمای ایران فاحشه خانه است شما به عنوان یکی از کارگزارانش چکاره هستید؟!

روز گذشته نیز پنج بازیگر  زن سینمای ایران در نامه سرگشاده ای به سلحشور نوشتند حال که سینمای ایران فاحشه خانه است شما نیز این سینما را رها کنید و به کسب و کار دیگری مشغول شوید بلکه رستگار شوید.

ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری در این نامه سرگشاده نوشته اند: «جناب آقای سلحشور، از اینکه می‌بینیم آن همه پرداختن به زوایای نورانی زندگی پیامبران و سرمشق قرار دادن منش ایشان تاثیری در کلامتان نداشته، و در نهایت شهرتتان را از نفرت‌پراکنی و بی‌ادبی در برابر هم‌نوعانتان به دست آورده‌اید، بسیار متاسفیم. ای کاش لطف کنید سینمایی را که خجالت می‌کشیم بگوییم شما را یاد کجا می‌اندازد به حال خود رها کنید، شاید که رستگار شوید و آرامش و صلح و محبت به وجدان نگرانتان بازگردد.»

داوود رشیدی رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران نیز با تقبیح سخنان فرج الله سلحشور گفت این توهین وی به بازیگران زن سینمای ایران در جلسه آتی شورای دبیران انجمن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در همین حال بسیاری از بازیگران زن سینمای ایران از جمله رویا تیموریان، سخنان این کارگردان ارزشی سینمای جمهوری اسلامی را توهین آمیز و نفرت برانگیز خوانده و آن را محکوم کردند.

فرج الله سلحشور کار سینمایی خود را با بازی در فیلم توبه نصوح محسن مخلمباف که در آن زمان از حامیان جمهوری اسلامی بود، آغاز کرد. وی متولد ۱۳۳۱ در قزوین است، پیش از انقلاب با انجمن حجتیه و هیئت موتلفه اسلامی که از گروههای افراطی اسلامی بودند ارتباط داشت و همچنین با برخی از بازاریان که بعدها از کارگزاران رژیم، دادستانی و وزارت اطلاعات شدند ارتباط نزدیکی داشت.

پس از انقلاب نخست به کمیته انقلاب اسلامی پیوست و با همراهی محسن مخملباف، مرتضی آوینی و قیصر امین پور و سایر همفکرانش در  ابتدای دهه شصت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را که فعالیت اصلی ش مقابله فرهنگی و تبلیغاتی با نیروهای مخالف رژیم بود، بنا نهاد.

وی سپس به همراهی حبیب الله کاسه ساز انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس را بنا نهاد و پس از شکل گیری خانه سینما نیز از بانیان انجمن هنرمندان مسلمان بود.

فرج الله سلحشور که در عرصه سینما و تلویزیون هیچ گاه توجه منتقدان را جلب نکرده بود در طی سه دهه گذشته از سینماگران مورد حمایت معاونت سینمایی وزارت ارشاد بوده است، آخرین کار وی مجموعه حضرت یوسف بود که با تقدیر آیت ا... خامنه ای روبرو شد. پس از آن نویسنده اصلی مجموعه از وی به اتهام دزدی شکایت کرد و در نهایت دادگاه وی را مجرم شناخت و به سه سال زندان و جریمه نقدی به مبلغ یک میلیارد و نیم محکوم کرد که این حکم هیچ گاه به اجرا درنیامد و پس از آن نیز خبری در این باره منتشر نشد.

به دنبال سخنان اخیر سلحشور و واکنش سینماگران وی امروز مدعی شد که رسانه ها سخنان وی را خوب نفهمیده اند و منظورش از فاحشه خانه سینمای ایران نبوده است.

وی در گفتگو با فارس گفت: «منظور من این بود که آوردن یک بازیگر هرزه خارجی، پایین آوردن شأن سینمای ایران و بازیگران زن است.» سلحشور در حالی آنجلینا جولی را «بازیگر هرزه» خوانده است که این بازیگر به دلیل فعالیت های بشردوستانه ش مشهور است، آنجلینا جولی که سفیر حسن نیت کمیسریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل است، به عنوان یکی از بازیگران مقید به ارزشهای اخلاقی رایج شناخته می شود و از جمله در جلب حمایت برای کمک به قحطی زدگان دارفور نقش بسزایی ایفاء کرد.

خانم جولی برای فعالیت های درخشانش در زمینه حقوق بشر جوایز بسیاری را از مجامع بین المللی از جمله انجمن خبرنگاران سازمان ملل متحد دریافت کرده است که به عنوان اولین شهروند جهانی جایزه این انجمن به وی تعلق گرفت."


زبان قاصر و واژگان ابترند...

چه بگوییم؟

وقتی سردمداران یک نهاد فرهنگی که در انسجام خانواده ایرانی نقش اساسی دارد،این چنین به بنیان این رسانه ملی توهین میکنند و بدون واهمه اظهار نظر میکنند دیگر چه توقعی از رسانه های خارجی و امثال فارسی 1 میتوان داشت؟!

اگرچه ما، کارگردانان و بازیگران و هنرمندان این عرصه را با این سخنان نا موزون هماهنگ نمی دانیم و همه را به یک چشم نمی بینم و اصطلاحاً تر و خشک را باهم نمی سوزانیم ، اما واقعاً چه چیز باعث شد که سینما اینطور مورد غضب آقای سلحشور قرار گیرد؟

تلنگر یک بهانه برای به خود آمدن است،کاش شاهد یک تلنگر سینمایی باشیم...

 

/ 1 نظر / 312 بازدید
حمید رضا

برو كشكتو بصاب نيست كه سينماي خوبي داريم جايي واسه نشستن تو سينما نيستش از بس پره