حمایت آمریکا از رویکرد امارات ، درباره جزایر سه‌گانه

حمایت علنی آمریکا از رویکرد امارات ، درباره جزایر سه‌گانه

 

 

انگار این اعراب سوسمار خوار نمیخوان دست از زور گویی یا بهتر بگم یاوه گویی هاشون بر دارن...

نمیدونم...شاید جنس سوسمار های خلیج فارس بهتر از دریای عمان باشه که این همه تلاش شبانه روزی برای قصب کردن خــــــــــلیج همیــــــــــــــــشگی فــــــارس میکنند.

اگرچه در خاک کنونی ایران سوسمار و کوسه و از این جور جک و جونورا زیاد شده ، اما ملت ایران حداقل زیر بار این یکی دیگه نمیــــــــــــــــــــــــرن...

به نقل از خبرگزاری فارس:

" به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، کاخ سفید اعلام کرد که "باراک اوباما" و "محمد بن زاید آل نهیان" روز گذشته در خصوص اوضاع ایران و سوریه و قیمت سوخت جهانی بحث و گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش،‌ اوباما و رئیس امارات با یکدیگر به توافق رسیدند که هرچه سریعتر خشونت‌ها در سوریه به پایان برسد و در خصوص انتقال قدرت سیاسی در این کشور به اتفاق نظر رسیدند.

پس از پایان این نشست، اوباما و آل نهیان بیانیه مشترکی را صادر کردند که در آن آمریکا به شدت از ابتکارعمل امارات متحده عربی برای مذاکره مستقیم با ایران یا ارجاع این مناقشه مربوط به جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی به محاکم یا مجامع بین المللی حمایت کرده است.

علیرغم همکاری‌های ایران در زمینه برنامه هسته‌ای این کشور با جامعه بین‌الملل،رئیس‌جمهوری آمریکا و رئیس امارات همچنین تأکید کردند که ایران باید به تعهدات بین‌المللی خود در خصوص موضوع هسته‌ای ایران پایبند باشد.

در بیانیه‌ای که پس از نشست مذکور صادر شد آمده بود که کاخ سفید در رابطه با آن گفت: با توجه به تغییرات عمیق در دیگر کشورهای خاورمیانه، اوباما و آل نهیان از دولت‌ها و شهروندان آنها خواستند که از خشونت‌ها دوری کنند، صبر خود را افزایش دهند و از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان حمایت کنند. 

وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این از موضع امارات متحده عربی برای مذاکره با ایران بر سر جزایر سه‌گانه حمایت کرده بود.

برخی کشورهای عربی به دنبال سوء استفاده از تحریم‌های نفتی علیه ایران هستند و رئیس امارات همچنین از ابتکار عمل امارات عربی متحده برای کاهش قیمت‌ متغیر انرژی خبر داد و تضمین کرد تا به قیمتی که از رشد اقتصادی جهان حمایت کند، برای بازار جهانی تأمین انرژی می‌کند.

کاخ سفید ادامه داد: رئیس‌جمهور و ولیعهد در خصوص اهمیت حفظ خطوط کشتیرانی در مقابل تهدید تهاجم، تروریسم و دزدی دریایی بحث کردند. "

برای درک بیشتر ادعای بی ثبات امارات شما را بیشتر با این کشور نو و کوچک آشنا میکنم:

امارات عربی متحده، اتحادی از هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس‌الخیمه و ام‌القوین است که بعد از استقلال از بریتانیا در ۲ دسامبر ۱۹۷۱ میلادی شکل گرفت. این روز را با نام روز ملی امارات جشن می‌گیرند.هر یک از این ۷ امیرنشین از استقلال‌های فراوانی برخوردارند، اما یک امیر موروثی به عنوان حاکم کشور ایفای وظیفه می‌کند و شورای عالی حکام که متشکل از هفت امیر است، رئیس دولت و کابینه را انتخاب می کند. در حال حاضر امیر و رئیس دولت امارات "شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان" است. پایتخت و بزرگ‌ترین شیخ‌نشین این کشور ابوظبی است.امارات یکی از بزرگترین ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و تولید ناخالص سرانه آن در حد ثروتمندترین کشورهای اروپای غربی است.صادرات نفت خام این کشور در سال ۲۰۰۹ حدود ۲٫۳۹۵ میلیون بشکه در روز بوده که امارات را چهارمین صادرکننده نفت دنیا می‌سازد. سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۱۱ بر اساس قدرت خرید حدود ۴۸٬۵۰۰ دلار بوده که آن را در رتبه یازدهم دنیا قرار می‌دهد.

واژهٔ «امارات» به معنی شیخ‌نشین یا امیرنشین است. نام امارات متحده عربی نیز به معنی «شیخ‌نشین‌های متحد عربی» است. تسمیت این کشور بنام «امارات» از آنجاست که پس از تشکیل اتحادیه هفت امارت امیرنشین تأسیس شده‌است.

 

همانطور که خواندید امارات تنها 40 ساله که تشکیل شده و جالب اینجاست که ادعای مالکیت جزایر سه گانه هم درست بر میگرده به مفاد توافق نامه ای که در سال 1971 میلادی(سال تاسیس دولت امارات)امضا شده! در حالی که طبق تاریخ یکی از شرایط تاسیس دولت امارات موافقت ایران بوده!

برای اینکه بیشتر در مورد این قضایا بدونید،نظرتون رو به مصاحبه ای با آقای تفرشی  پژوهشگر ایرانی آرشیو ملی بریتانیا جلب میکنم:

وی توضیح داد: دولت بریتانیا در سال ۱۹۰۳ با سوءاستفاده از ضعف داخلی ایران در زمان مظفرالدین ‌شاه و در زمان قتل بحرانی ناصرالدین ‌شاه تا قبل از انقلاب مشروطیت از این مساله سوءاستفاده کرده و در ادامه سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌اش در خلیج فارس، این جزایر را به زور اشغال کرد و پرچم خود را بر فراز آن برافراشت.

تفرشی ادامه داد: ۶۸ سال دولت‌های مختلف ایران چه قوی و چه ضعیف، مردمی یا غیرمردمی، با این مساله مقابله کردند و هیچ دولتی زیر بار این مساله نرفت که این جزایر متعلق به ایران نیستند. همه در این مورد متفق‌القول بودند و حتی یک برگ سند در هیچ آرشیوی در دنیا در مورد تعلق نداشتن این جزایر به این وجود ندارد.

این پژوهشگر ایرانی افزود: دعوای ایران از ۱۹۰۳ تا ۱۹۷۱ که ایران بر این جزایر اعاده حاکمیت کرد، دعوا با بریتانیا بوده است، زیرا اساسا پیش از این تاریخ دولت امارات متحده عربی وجود نداشته است. دولت امارات چند روز پس از بازگشت این جزایر به ایران به وجود آمده است. بنابراین این ادعا که این جزایر از دیرباز به اعراب تعلق داشته است و ایران آن را غصب کرده است، اساسا بی‌پایه و از نظر تاریخی حرف یاوه‌ای محسوب می‌شود.

این محقق روابط ایران و بریتانیا تاکید کرد: قدمت بازگشت جزایر به ایران بیش از طول تاریخ تشکیل دولت امارات است. بنابراین ایران هیچ‌گاه در این موضوع اختلافی با اعراب نداشته است. براساس توافقنامه رسمی و محکمی که جامعه بین‌المللی آن را پذیرفته و شورای امنیت نیز بر آن صحه گذاشته است، این جزایر به ایران بازگردانده شده است و اعراب این مناطق و شیوخ شارجه و راس‌الخیمه که ادعای این جزایر را دارند، توقعشان این بوده است که ایران این جزایر را دو دستی به آن‌ها تقدیم کند که توقع بی‌جایی بوده است.

تفرشی افزود: در سال‌های اخیر نیز که این مساله حاد شده است، به دلیل این است که این موضوع از سوی بریتانیا دنبال می‌شود. اماراتی‌ها فقط به عنوان واسطه بین آمریکا و انگلیس که با ایران مشکل دارند هستند و در واقع ابزاری برای اعمال فشار علیه ایران از طرف آن کشور‌ها هستند تا در معاملات دیگر بین‌المللی بتوانند از ایران امتیازگیری کنند. آن‌ها می‌خواهند جوسازی و غوغاسالاری کنند تا جامعه بین‌المللی ایران را تحت فشار قرار دهد. آن‌ها به نمایندگی از بریتانیا و آمریکا عمل می‌کنند و خودشان حرفی برای گفتن ندارند کما اینکه دولت شارجه که باید مدعی ابوموسی باشد، ادعایی در رابطه با این موضوع ندارد و فشار دولت مرکزی امارات یعنی دولت ابوظبی و خاندان آل‌نهیان است که این موضوع را دنبال می‌کند. او ادامه داد: به دلایل مادی و سیاسی به صلاح شارجه نیست که این دعوا با ایران بالا بگیرد، اما دولت مرکزی امارات از سوی آمریکا و بریتانیا مجبور است این اقدامات را انجام دهد و در این میان بازیچه‌ است.

تفرشی افزود: ایران می‌توانست در زمان تاسیس امارات تصمیم بگیرد این دولت تشکیل نشود و یا برای آن مانع‌تراشی کند. اگر ایران این اقدام را انجام می‌داد، امکان نداشت دولت امارات تشکیل شود و این موضوع را اعراب و انگلیس به خوبی می‌دانند که امارات با مجوز و تایید ایران شکل گرفت.

این پژوهشگر آرشیو بریتانیا، در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا، با اشاره به تاریخچه پیگیری‌های ایران در قبال جزایر سه‌گانه خلیج فارس، تصریح کرد: موضوع حقانیت حقوقی ایران در مورد جزایر سه‌گانه در تمام آرشیوهای حقوقی و تاریخی بسیار محکم و مسجل است. بسیار روشن است که این جزایر ملک ایران و حق آن بوده است. اگر هم زمانی حاکمیت مستقیم نداشته است، مربوط به دوره‌ای بوده است که دزدان دریایی آنجا را غارت کرده‌اند و یا اینکه دولت بریتانیا آن‌جا را به زور تصرف کرده است با این هدف که پای ایران را از خلیج فارس کوتاه کند. وی توضیح داد: برای بریتانیا این یک ایده راهبردی است که پای ایران را در خلیج فارس کوتاه کند و این ایده را همیشه پیگیری کرده است و امروز نیز آن را دنبال می‌کند.

این پژوهشگر ارشد ایرانی در آرشیو ملی بریتانیا با انتقاد شدید از عملکرد رسانه‌های غربی به‌ویژه شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: این رسانه‌ها مکررا با تحریف تاریخ چه به صورت گزارش‌های مستقیم و یا به صورت القای مطالب به کار‌شناسان خود مطالبی را به دروغ مطرح کرده‌اند که جای تاسف دارد و آن‌ها تماما علیه منافع ملی ایران بوده است.

تفرشی توضیح داد: ممکن است که عباراتی به صورت انگلیسی در توافقنامه با عنوان اشغال مطرح شده باشد، اما می‌بینیم در ۳۰ نوامبر ۱۹۷۱ نمایندگان رسمی و اعضای خاندان شیخ شارجه به استقبال رسمی نیروهای ایران آمدند و ورودشان را به بوموسی تبریک گفته‌اند. چگونه است که از این موضوع به عنوان اشغال یاد می‌کنند. وقتی برهه‌های مهمی از تاریخ را نادیده می‌گیرند نمی‌توانند به واقعیت برسند. سه سال مذاکرات روز به روز از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۱ بین ایران و جامعه بین‌المللی برای موضوع جزایر انجام شد و بعد هم با رضایت هر دو طرف و تایید اماراتی‌هایی که هنوز دولت نشده بودند و در آستانه تاسیس آن بودند این توافقنامه انجام شده است، چطور می‌توانند به آن اشغال اطلاق کنند.

او افزود: نمی‌توانیم در خانه‌مان بنشینیم و منتظر باشیم هر کسی در خانه را بزند و بگوید در دادگاه حضور یابید تا ثابت کنید این خانه برای شماست به دادگاه برویم. ایران این مساله را به درستی نمی‌پذیرد. هیچ دولتی حق رفتن به جامعه بین‌المللی در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی را ندارد و حق طبیعی ایران هم همین است.

این پژوهشگر ارشد آرشیو ملی بریتانیا همچنین در مورد نام خلیج فارس نیز گفت: سابقه نام خلیج فارس تاریخی بیش از سه هزار سال دارد که در متون یونانی باستان و در نقشه‌های قدیمی نیز این نام آمده است. در آرشیوهای مختلف دنیا حتی کشورهای عربی، آرشیو عثمانی، آرشیو بریتانیا و آمریکا و... نام خلیج فارس حداقل سابقه سه هزار ساله دارد. خلیج ع‌‌ ر ‌ب ‌ی نام جعلی جدید است که راجع به آن نیز تحقیقاتی شده و مستندهای خوبی نیز در مورد آن تهیه شده است. در اسناد بریتانیا نیز اذعان شده است که نام واقعی، رسمی، حقوقی و قانونی این منطقه خلیج فارس است و در اسناد جدیدی نیز سال گذشته منتشر کردند، بخش‌نامه‌های بریتانیا منتشر شده است که نام این منطقه خلیج فارس است و جالب این است که تاکید دارند نام خلیج ع ر ب ی اساسا نادرست و غیرقانونی است اما می‌گویند ما به خاطر اینکه اعراب آزرده نشوند و روابطشان را با ما برهم نزنند و دلگیر نشوند، گاهی از نام خلیج استفاده می‌کنیم، اما تضمین داده‌اند و اذعان کرده‌اند نام قانونی، رسمی و بین‌المللی این منطقه خلیج فارس است.

تفرشی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم کشور ما حاکم خلیج فارس شود، باید خلیج فارس را رونق دهیم. اهالی خلیج فارس چه فارس و چه عرب باید از نظر رفاهی از متوسط جامعه ایرانی بالا‌تر باشند تا احساس کنند در جایی زندگی می‌کنند که به آن تعلق دارند و به آن‌ها توجه می‌شود، بنابراین باید به امور رفاهی و اجتماعی ساکنان خلیج فارس به خصوص در این جزایر توجه کرد و باید از اولویت‌های ایران باشد.

این پژوهشگر ارشد آرشیو ملی بریتانیا گفت: دولت ایران باید از تحقیقات و تلاش‌های مستقل غیردولتی حمایت کند؛‌‌ همان کار که اعراب امروز انجام می‌دهند تا زمانی که ما نتوانیم جامعه بین‌المللی را آگاه کنیم و از آن‌ها برای تثبیت حقانیت ایران در خلیج فارس کمک نگیریم، این فشار‌ها ادامه پیدا می‌کند و تشدید هم خواهد شد. بحث دعواهای سیاسی ایران و دنیا یک بحث است اما سوی دیگر موضوع دیپلماسی مردم‌محور است که ایران باید به آن توجه کند و در دراز مدت باید به این موضوع به صورت جدی بپردازیم. ما نباید فقط بگوییم همه نمی‌دانند که این جزایر متعلق به ایران است و این منطقه خلیج فارس نام دارد، بلکه باید به روی همه بیاوریم و راجع به آن کار کنیم و به همه آنان نشان دهیم. باید برای تثبیت حقمان بیشتر تلاش کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: ایران باید در زمینه امنیت منطقه‌ای فعال باشد، مناسباتش را با کشورهای عربی ارتقا دهد و تنش‌زدایی در دستور کار قرار دهد اما باید در نظر داشت بخشی از مشکلات ایران، در چارچوب گسترده‌تر جامعه بین‌المللی به خصوص با آمریکا و اتحادیه اروپا حل می‌شود. اگر ایران تلاش کند به نحو آبرومندانه و منصفانه مشکلاتش را با جامعه بین‌الملل حل کند، بخشی از مشکلات با کشورهای کوچک عربی هم خودبه‌خود حل خواهد شد.

در این که این جزایر همیشه مطعلق به ایران بوده و هست و خواهد بود هیچ شکی نیست ، اما باید برای حفظش و این که حتی فکر مالکیتش رو هم به غیر ندیم تلاش کنیم ، تلاشی از مسئولان گرفته تا تک تک ایرانی ها. و این رو هم فراموش نکنیم که طبق تاریخ اعراب همیشه بازیچه دست قدرتها بودند و هستند پس این بار قضیه سوسمارو اعراب نیست،بحث نفوذ و اختلال از نوع انگلیسیش هست...

طبق روال این وبلاگ هیچ قضاوتی نمیکنم ، اما شما رو به چالش دعوت میکنم که طبق مستندات گفته شده ، آیا آمریکا و انگلیس از این همه مستندات چیزی نمیدونند؟پس چرا از یک حرف یاوه حمایت میکنند؟

 

تریبون ، آزاد...

 

 

 


/ 0 نظر / 32 بازدید